W dniu 27.08.2016 roku, już po raz trzeci odbyła się Pielgrzymka Młodych Diecezji Kieleckiej do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. W tym roku pod hasłem „Błogosławieni czystego serca” zgromadziło się prawie 180 osób. W Wał-Rudzie gdzie znajdował się rodzinny dom bł. Karoliny, młodzi pielgrzymi zostali przywitani przez księdza kustosza Zbigniewa Szostaka. Ksiądz Zbigniew przybliżył postać Karoliny, zwracając uwagę na jej wielkie zaangażowanie w życie religijne rodzinnej wioski i parafii oraz opowiedział o ostatnich chwilach jej życia zakończonego męczeńską śmiercią.

Hasło tegorocznej pielgrzymki wyjaśnił ks. Marek Dumin w konferencji. Wzywał do pięknego, czystego życia w przyjaźni z Bogiem i drugim człowiekiem. Zachęcał do dobrego przeżywania młodości szczególnie przez włączanie się we wspólnoty i podał przykład Ruchu Czystych Serc. Iwona, przedstawicielka tego Ruchu, dała świadectwo swojej wiary. Szczególnie wzruszające były jej słowa o tym jak jest pewna obecności Pana Jezusa. Pan dał jej odczuć, że jest Bogiem żywym i teraz to dodaje jej pewności w codziennych decyzjach. Iwona bardzo też mocno podkreśliła wartość życia we wspólnocie. Tłumaczyła, że nie grupa ludzi daje siłę do życia, ale wspólnota.

Po usłyszanym słowie, młodzież wzięła udział w drodze krzyżowej śladami męczeństwa bł. Karoliny. W drodze do kolejnych stacji czytane były rozważania, które pomogły w jeszcze głębszym przeżyciu tej pielgrzymki. Ks. biskup Jan Piotrowski podzielił się również z uczestnikami świadectwem wysłuchanych modlitw za wstawiennictwem bł. Karoliny.

Po drodze krzyżowej pielgrzymi przemieścili się do sanktuarium w Zabawie. O godz. 12:30, przy ołtarzu głównym, w którym znajdują się relikwie Błogosławionej została odprawiona uroczysta Msza św. Celebracji przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski a koncelebrowało 21 księży. Ks. biskup wzywał do odpowiedzialnego rozwijania talentów, którymi obdarza Pana Bóg. Uwieńczeniem tej pielgrzymki była modlitwa o kanonizację Karoliny.

Obecność młodzieży diecezji kieleckiej w sanktuarium niewątpliwie przyczynia się do rozwoju kultu Karoliny i daje nadzieję, że młodzi ludzie – zgodnie z wezwaniem papieża Franciszka podczas ŚDM – chcą wstać z kanapy i chcą żyć a nie wegetować.

Julia Srebnicka (KSM Skała)

[Not a valid template]