nocna drogaW nocy z 6 na 7 marca 2015 roku, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej zorganizowało Nocną Drogę Krzyżową. Była ona inspirowana Ekstremalną Drogą Krzyżową. Na starcie pojawiło się 178 osób gotowych wyruszyć i przeżyć to, co „za nas umęczony”. Byli oni z różnych miejscowości, nawet z poza województwa.

Od kościoła Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Dąbrowie kierował nimi przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej, Lech Segiet. Trasa prowadząca przez Domaniówkę, Masłów, Klonówkę, Dąbrówkę, Ameliówkę, Radostową, Wymyśloną, Przełęcz Krajeńską, Św. Katarzynę, Łysicę, Kapliczkę Św. Mikołaja, Kakonin, Przełęcz Hucką na Święty Krzyż była ciężka ze względu na mnogość wzniesień. Miała łącznie ok. 37 km. Uczestnicy otrzymali modlitewniki z rozważaniami napisanymi przez ks. Grzegorza Stachurę. Służyły one indywidualnym rozważaniom, gdyż trasę należało pokonać w atmosferze medytacyjnej. Z racji późnych godzin, wyposażenie byli w latarki, kamizelki czy elementy odblaskowe. Niektórzy już po kilku kilometrach wracali do domu, gdyż wiedzieli, że nie podołają lub zorientowali się, że są źle przygotowani do tak wymagającej wędrówki. Inni dzielnie maszerowali do końca. Były też osoby, które dopiero ostatni etap drogi pokonały karetką, ale po prostu dlatego, aby szybciej dotrzeć. Na trasie nic poważnego nikomu się nie wydarzyło. Na ostatnią stację dotarło łącznie 120 osób. Pierwsi docierali już po 8:00, ostatni koło 10:00. Na Świętym Krzyżu zgromadzeni otrzymali błogosławieństwo relikwiami i powrócili do Kielc wynajętym autobusem.

To pierwsze takie wydarzenie organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Ilość uczestników przerosła nasze wyobrażenia, ale dzięki temu będziemy wiedzieli, jak przygotować się na kolejne lata. Najważniejsze jednak, że choć przez chwilę poczuliśmy ten ból, utrudzenie i zmęczenie, jakie odczuwał Chrystus oraz że poświęciliśmy tyle czasu na przybliżenie się do Boga przez modlitwę.

Tekst: Dorota Agata Rogula


Pomysł Nocnej Drogi Krzyżowej od początku wzbudzał w organizatorach wiele entuzjazmu, ale jednocześnie wiele pytań. Wszak zawsze gdy stajemy przed nowym wyzwaniem nie mamy pewności jak to wszystko wyjdzie, czy założone cele uda się zrealizować. Cieszymy się tak wielkim zainteresowaniem i życzliwością wobec podjętej inicjatywy NDK.

Przede wszystkim Panu Bogu składamy dziękczynienie za to dobre natchnienie i za łaski, jakich nam udzielił przy organizacji i w trakcie trwania NDK.

  Bardzo serdecznie dziękujemy:

 • Księdzu Biskupowi Ordynariuszowi Diecezji Kieleckiej – Janowi Piotrowskiemu, za wsparcie inicjatywy, modlitwę, odprawioną Mszę św. w intencji uczestników;
 • Księdzu Proboszczowi Prałatowi Lucjanowi Skolikowi za przyjęcie uczestników w świątyni parafialnej, za wygłoszoną homilię;
 • Księdzu Grzegorzowi Stachurze, ojcowi duchowemu Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę, za tekst rozważań;
 • Panu Łukaszowi Zarzyckiemu, za pomoc w organizacji;
 • Panu Lechowi Segietowi, przewodnikowi świętokrzyskiemu, za prowadzenie grupy;
 • Ratownictwu Medycznemu „FESTINA LENTE Grzegorz Krysiński”, za pomoc medyczną;
 • Panu Piotrowi Szafrańcowi, Dyrektorowi Świętokrzyskiego Parku Narodowego, za pomoc w organizacji;
 • TVP Kielce, Radio eM Kielce, Echo Dnia, Niedziela Kielecka za promocję wydarzenia;
 • MPK Kielce za przewóz uczestników do Kielc;
 • Powiatowemu Zarządowi Dróg w Kielcach;
 • Księżom, Alumnom WSD Kielce i Wszystkim Uczestnikom.

Jakie przeżycia duchowe towarzyszyły Ci podczas NDK? Czym dla Ciebie było to nocne modlitewne wędrowanie? Dzielmy się wiarą. Zachęcamy do składania świadectw. Jak to zrobić? Prosimy o wysyłanie na adres mailowy: biuro@kielce.ksm.org.pl

Galeria zdjęć dostępna jest po przyciśnięciu paska poniżej.

galeria

[AFG_gallery id=’5′]

Mówią o nas:

Relacja Radia eM Kielce

Relacja Katolickiej Agencji Informacyjnej

Relacja video TVP Kielce

Reportaż Echo Dnia Świętokrzyskie