W dniach od 2 do 4 grudnia 2016 roku odbyły się w Centrum Spotkań i Dialogu w Skorzeszycach Rekolekcje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej. Na samym początku wspólne zabawy zintegrowały uczestników, którzy przybyli z Bodzentyna, Bielin, Chęcin, Skały i z kieleckich parafii – pw. św. Jadwigi oraz pw. bł. Hiacynty i Franciszka. Po pełnych radości chwilach, przyszedł czas na konferencję „Wypłyń na głębie”, którą wygłosił Dawid Jędrzejczyk. Udowadniał on dlaczego warto wybrać KSM jako sposób na szczęśliwe życie. Przez następną konferencję ksiądz Marek Blady przygotowywał młodzież do dobrego przeżycia sakramentu pokuty i pojednania. Nawiązując do tematu rekolekcji „Żywa woda” tłumaczył po co Bóg stworzył wodę oraz dlaczego zesłał na ludzkość potop. Można było posłuchać wypowiedzi małego strumyczka, który opowiadał z własnej perspektywy jak to wszystko wyglądało.

W sobotnie przedpołudnie uczestnicy wzięli udział w konferencjach wzywających do aktywnego przeżywania swojej młodości. Na początek wysłuchali konferencji „Koło ratunkowe”, którą prowadziła gościnnie Dorota Rogula. Mówiła ona o wolontariacie, o tym jak dobro wobec innych zmienia świat i tłumaczyła dlaczego warto pomagać. Następnie wszyscy uczestnicy podzielili się na grupy: 1. stopień – ci, którzy zaczynają dopiero poznawać funkcjonowanie KSM-u oraz  2. stopień – czyli ci, którzy już działają w KSM-ie. Członkowie Zarządu Diecezjalnego, czyli Julia Srebnicka, Wiktoria Natkaniec, Dawid Jędrzejczyk i Piotr Ziętal przewodzili tym spotkaniom dzieląc się z uczestnikami wiedzą i zdobytymi umiejętnościami.

Młodzież wysłuchała również konferencji związanej z tematem przyrzeczeń KSM. Szczególnie ważne było świadectwo tych, którzy już je przyjęli i stali się pełnoprawnymi członkami Stowarzyszenia. Ci, którzy zdecydowali się w tym roku przystąpić do przyrzeczeń wieczorem pisali test wiedzy.

Na rekolekcjach oczywiście bardzo ważne miejsce zajmuje modlitwa. Rankiem uczestnicy modlili się jutrznią, w godzinie miłosierdzia z ufnością koronką do Bożego miłosierdzia i oczywiście celebrowano Msze święte. Modlitwy były połączone z konferencjami, które przybliżały historie biblijne związane z wodą. Niesamowitym przeżyciem była sobotnia wieczorna adoracja Pan Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Odpowiednio utworzona dekoracja i odczytywane teksty przede wszystkim zaczerpnięte z Księgi Psalmów, przeplatane śpiewem, skłaniały do refleksji i zbliżenia się do Jezusa – Wody Żywej.

W niedzielę uczestnicy wysłuchali konferencji o dobrym wykorzystaniu czasu. Dzielili się także doświadczeniem jak radzą sobie w tych „zabieganych czasach” z wypełnianiem swoich obowiązków. Należące do Zarządu: Kamila Domagała i Klaudia Browarnik, które niestety nie dały rady uczestniczyć w rekolekcjach przygotowały konferencję w formie filmu. Ukazały refleksję nad sensem życia, cierpienia i wiary w Pana Boga.

Po niedzielnym obiedzie i z błogosławieństwie Bożym uczestnicy ruszyli w swoje rodzinne strony służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Wiktoria Natkaniec, KSM Skała
[cws_gpp_albums results_page=’page-slug-here’]