Dzień Skupienia KSM Diecezji Kieleckiej „W cieniu Krzyża”

Dnia 09.03.2019 roku w Bielinach odbył się dzień skupienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej pod hasłem „W cieniu Krzyża”, zorganizowany przez tutejszy oddział. Prawie 50 osób przybyło, aby u stóp Świętego Krzyża trwać w modlitewnej, wielkopostnej refleksji. 

Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem wszystkich uczestników przez asystenta parafialnego ks. Grzegorza Nowakowskiego. Następnie pan Jan Sala – przewodnik PTTK, przedstawił krótko historię powstania kościoła parafialnego pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach. Po tej prelekcji uczestnicy wzięli udział w adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie a także wielu przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania. Wsłuchując się w słowa medytacji, ale także w ciszy i skupieniu młodzież zanurzała się w Bożej obecności.

Najważniejszym punktem tego dnia była Eucharystia, sprawowana pod przewodnictwem ks. biskupa Andrzeja Kalety. W wygłoszonej homilii ks. biskup ukazał moc Krzyża świętego i zachęcał do odważnego przyjmowania krzyża codzienności. Analizując postawę Piotra, który szedł za Jezusem a i tak myślał po swojemu sugerował, aby bardziej słuchać Boga. Przestrzegał przed życiem we wspólnocie chrześcijańskiej, która sama kieruje się swoimi prawami zapominając o Ewangelii.

Posileni pokarmem eucharystycznym uczestnicy wzmocnili następnie siły fizyczne obiadem. Był czas na rozmowy, dzielenie się tym czym żyją poszczególne oddziały. Tego typu zjazdy zawsze są dobrą okazją do wymiany doświadczeń.

Po południu uczestnicy udali się autokarem na Święty Krzyż, by w krużgankach Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego przeżyć drogę krzyżową oraz posłuchać jeszcze raz pana przewodnika Jana, który opowiedział historię tego miejsca.

Takie spotkanie na początku Wielkiego Postu to świetna mobilizacja, aby nie zwlekać z nawróceniem, aby przygotowania do Świąt Zmartwychwstania rozpocząć już teraz.