VI Pielgrzymka Młodych Diecezji Kieleckiej do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny

W sobotę, 31 sierpnia 2019 r., odbyła się VI Pielgrzymka Młodych Diecezji Kieleckiej do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny pod hasłem: „Karolina – mocna w Duchu”. Na spotkanie przybyło blisko 295 młodych ludzi w tym 26 księży.

Uczestnicy, po modlitwie w domu rodzinnym Karoliny i wspólnym śpiewie, wzięli udział w nabożeństwie drogi krzyżowej. Alumni naszego kieleckiego seminarium przygotowali rozważania, które przeplatane śpiewem scholi przybliżyły ostatnie chwile życia Karoliny. Pielgrzymi przemierzając las, w którym została zamordowana Karolina, słuchali słów przekonujących o tym, że ta ich rówieśniczka chociaż zamęczona jest rzeczywiście szczęśliwa, ponieważ zaufała Panu Bogu i Jemu się oddała.

Po drodze krzyżowej konferencję wygłosił asystent diecezjalny Ruchu Czystych Serc – ksiądz Dariusz Węgrzyn. Uświadamiał, że chrześcijanie nie powinni walczyć „z kimś”, „z czymś”, ale walczyć „o kogoś”, „o coś”, tzn. przede wszystkim o życie z Bogiem, o świętość, o niebo. Karolina tak wiele dokonała, bo żyła w przyjaźni z Bogiem, żyła w mocy Ducha Świętego.

O godz. 12:30 została celebrowana Msza św. pod przewodnictwem J. E. ks. biskupa Mariana Florczyka. W homilii można było usłyszeć poruszające pytania o to czy współczesny młody człowiek ma honor i za co dziś byłby w stanie oddać życie. Ks. biskup podkreślał wartość życia opartego na Bogu. W czasie Mszy św. przedstawiciele Ruchu Czystych Serc odebrali dla swojej wspólnoty relikwie swojej patronki – bł. Karoliny Kózkówny.

To coroczne pielgrzymowanie na ziemię tarnowską daje sposobność młodym z diecezji kieleckiej zawierzyć przyszłość swojej błogosławionej rówieśniczce. Przez te sześć lat, w tym roku, zgromadziła się najliczniejsza grupa, z czego można wnioskować, że młodzież poszukuje świadków wiary.